DÜNYADA BİR İLK! ELEKTRİKLİ KAMYONLARIMIZLA
1 MİLYON LİTRE YAKIT TASARRUFU

Temiz Üretim ve Sürdürülebilirlik (CemenTürk röportajı)
23 Haziran 2021
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlu Olsun!
29 Ekim 2023

Nuh Çimento olarak, dizel yakıtlı kaya kamyonlarımızı elektrikliye dönüştürerek, sanayide yıllık 1 milyon litre dizel yakıt tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz.

 

2019 yılında başlattığımız, 2022 yılında tamamlanan elektrikli dönüşüm projemizin lansamanını 27 Mayıs Cuma günü İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirdik. İsviçreli ABB firmasıyla ortak gerçekleştirdiğimiz projede, 30 yıllık kullanım ömrünü dolduran 160 ton kapasiteli kaya kamyonlarımızı dizel motordan elektrikliye dönüştürüyoruz. Dünyada ilk kez yapılan bir çalışmaya imza atmanın gururunu yaşıyoruz.

 

Şirket olarak, karbon ayak izimizi sıfıra düşürme hedeflerimiz çerçevesinde çimento ham madde faaliyetlerinde kullandığımız dizel yakıtlı kaya kamyonlarını, ABB firmasının yüksek teknolojili ürünleri ile elektrikli kamyonlara dönüştürüyoruz. Nuh Çimento olarak ABB firması ile sıfır emisyon ile çalışacak kaya kamyonlarının, tam elektrikliye dönüştürülmesi projesinde iş birliği yaptık. Proje kapsamında, kaya kamyonlarının tamamen elektrikliye dönüştürülmesi sayesinde madencilik faaliyetlerinin ilk yatırım ve işletme maliyetlerinin düşmesi, taşıma verimliliğinin ve performansın artmasını hedefliyoruz.

Kaya kamyonlarının tamamını elektrikliye dönüştürdüğümüzde yıllık yaklaşık 1 milyon litre dizel yakıt tasarrufu sağlanmasını bekliyoruz. Projedeki tüm kaya kamyonlarının tamamen elektrikli araçlara dönüştürülmesi ile yıllık 2 bin 450 ton karbondioksit salınımı engellenmesini hedefliyoruz. Ayrıca, kaya kamyonları yokuş aşağı giderken ortaya çıkan rejeneratif enerji, bataryaların yeniden şarj edilmesi sağlayacak.

 

“PROJEMİZ HEM MADENCİLİK HEM DE ÇİMENTO SEKTÖRÜ İÇİÖRNEK TEŞKİL EDECEK”

 

Nuh Çimento olarak; düşük karbonlu ve alternatif yakıtlara yönelen projeler ile maliyet ve çevresel etkileri düşürmeyi hedeflediğimizi belirten CEO’muz Kamil Gökhan Bozkurt; “Yılda 4,5 milyon ton ham madde taşıyan kaya kamyonlarının dizel yakıttan elektrikliye dönüşüm projesiyle hem madencilik hem de çimento sektörü için örnek teşkil edeceğini söyledi.

 

Projeyle karbon ayak izlerinin de silineceğini dile getiren Bozkurt, şunları kaydetti:

“Kullanılmayan motorinin ekonomik katkısı yanı sıra daha temiz bir enerji kaynağı olan elektriğin tercih edilmesi; karbon emisyonlarımızı azaltarak, nakliye kaynaklı karbon ayak izimizi silecektir. ABB Türkiye ve ABB Global’in teknoloji ve deneyimleri ile gerçekleşecek olan projenin hem şirketlerimize hem de dünyamıza değer katacağına inanıyorum. Proje ortağımız, 2030 Global Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında operasyonlarında ve gerçekleştirdiği projelerde sıfır emisyon hedefiyle hareket ediyor. Bu projede ortağımızın yüksek teknolojili fabrikalarında üretilen enerji verimliliği yüksek ürünler kullanılacaktır. Bu proje kapsamında, kaya kamyonlarının elektrikliye çevrilmesi için ihtiyaç olan tüm ekipmanların ‘traction sistemi’, batarya paketi, elektrik motoru, araç kontrol sistemi, elektrikli araç şarj istasyonunun tedariki ve sistem mühendisliğinden sorumlu olacaktır.”

 

Nuh Çimento Sanayi A.Ş. Genel Müdürü’müz Halim Tekkeşin, “Projenin en anlamlı kazanımının, kullanım ömrü dolmuş makinalara ikinci bir hayat verilmesi olacaktır” dedi. Projeyle ilgili teknik bilgi ve verileri aktaran Halim Tekkeşin; 

“2016 yılında tohumları atılan ve 2018 yılında hayata geçen projenin ilk safhasında, ocaklarımızda çalışan ekskavatörlerin elektrifikasyonunu tamamladık. Türkiye’de ilk defa dizel motorlar yerine elektrik motorları ile iş makinası çalıştıran çimento fabrikası olduk. Bu sayede bugüne kadar 2 milyon litre motorin tasarrufu sağlarken, karbon ayak izimizi küçülttük. Tıpkı ilk safhada yapılan çalışmalar ile iş makinalarımızın ömrünü uzattığımız gibi, hurdaya ayrılması gereken, on beş milyon dolar yerine koyma bedeli olan kamyonlarımız; artık 30 yıl daha güvenle ve maksimum verimlilikte yaşamaya devam edecektir” diye konuştu. 

 

“ELEKTRİKLİ OPERASYONLARA GEÇİŞİ HIZLANDIRMAYA YARDIMCI OLAN UZMANLIĞIMIZA VE VERİMLİ TEKNOLOJİLERİMİZE GÜVENİYORUZ”

 

İş birliğinden dolayı mutluluk duyduğunu belirten ABB Türkiye Traction Divizyonu Müdürü Saim Baran, “Şirketimiz, yüksek teknoloji içeren E-Mobility ve Raylı Sistem Traction Konverterleri, Enerji Depolama Sistemleri ve Elektrikli Araç Şarj çözümlerinde tedarikçilerden biridir. Şirketimiz olarak tamamen elektrikli operasyonlara geçişi hızlandırmaya yardımcı olan uzmanlığımıza ve verimli teknolojilerimize çok güveniyoruz. 100 yılı aşkın deneyimimiz ile geliştirilip üretilen ürünlerimiz birçok Raylı Sistem ve E-Mobility projesinde karbondioksit emisyonunu sıfırlayarak müşterilerimizin enerji tasarrufu sağlamasına, maliyetleri düşürmesine ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. Temiz ve sürdürülebilir enerji ihtiyacının tüm Dünya’da oldukça hızlı bir şekilde arttığı bu günlerde, ABB olarak dünyada ve ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu sıfır emisyon projesinde olduğumuzdan dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.